NF SELECTION VILDBJERG CUP
I sommer kan du deltage i en af Europas største ungdomsfodboldturneringer sammen med NF Academy. Turneringen finder sted på det fantastiske Vildbjerg Sports & Kulturcenter i Danmark med sine 44 fremragende græsbane. Der vil være masser af fodbold samt andre aktiviteter på stedet. For at gøre programmet endnu mere komplet har vi tilføjet 2 ekstra dage, så vores hold kan forberede sig og lære hinanden at kende både på og udenfor banen, før de går ind i konkurrencen. Der vil være træningssessioner, en venskabskamp og sociale aktiviteter med holdet.
Under vejledning af vores professionelle og erfarne portugisiske trænere får spillerne mulighed for at udvikle sig, forbedre deres færdigheder og skabe varige venskaber undervejs.
NF Selection Vildbjerg Cup finder sted fra den 29. juli til 3. august 2025.
HVEM KAN DELTAGE?
Vi søger spillere med et middel til højt regionalt niveau, kombineret med et stærkt drive og vilje til at udvikle sig yderligere. De fleste spillere vil blive udvalgt gennem invitation baseret på deres præstationer i tidligere programmer. Vi har også et par pladser til top talenter, der ønsker at ansøge.
Spillere i følgende alderskategorier kan ansøge om deltagelse:
- U14 (2012) 11-mands | 2×20 min
- U13 (2013) 8-mands | 2×15 min
- U12 (2014) 8-mands | 2×15 min
- U11 (2015) 8-mands | 2×15 min
Vi har åbnet en venteliste for aldersgruppen 2010/11 i denne turnering, da vi overvejer at tilføje holdet, hvis der er tilstrækkelig interesse. Kontakt os, hvis du er interesseret i at blive tilføjet til ventelisten.
















FORMÅL MED PROGRAMMET
Hovedmålet med NF Selection Vildbjerg Cup er at give spillerne mulighed for at spille internationale kampe mod konkurrencedygtige hold, forbedre deres forståelse af spillet og give værdifuld erfaring i at arbejde sammen med et hold af dygtige spillere fra forskellige lande.
Både under træningssessionerne og turneringen vil vi foretage en grundig evaluering af hver spiller. Efterfølgende vil hver spiller modtage en detaljeret rapport med feedback på områder, de kan forbedre, hvilket vil hjælpe med at guide deres træning, når de vender hjem.
“Jeg spillede sammen med gode spillere og trænede under meget kompetente trænere. Først og fremmest var det en super cool oplevelse, og jeg fik gode referencer på hvor de bedste hold i Europa ligger rent færdighedsmæssigt. Sådanne programmer er værdifulde, fordi de senere gør overgangen til nye teams og niveauer lettere.”
Kristian Arnstad, RSC Anderlecht og kaptajn for Norges U16-landshold
PAKKER
SPILLER
- Indkvartering på hotel
- Morgenmad, frokost og aftensmad (aftensmad ved ankomst, morgenmad ved afrejse)
- Transport fra hotellet til banerne
- 2 træningssessioner før turneringskampene
- 1 venskabskamp før turneringen starter
- Erfaren NF Academy-cheftræner pr. hold
- 1 fysioterapeut og målmandstræner delt mellem NF-holdene
- Holdmøder
- Socialt program
- Opsyn med spillere under hele opholdet
- Individuel evalueringsrapport (sendes cirka to uger efter programmets afslutning)
- Deltagelsesdiplom
Pris pr. spiller
1295 EUR (6 dage / 5 nætter)
FAMILIE
- Indkvartering på hotel (6 dage / 5 nætter)
- Morgenmad
Pris pr. person i et quadværelse: 399 EUR | Total: 1596 EUR
Pris pr. person i et tripleværelse: 499 EUR | Total: 1497 EUR
Pris pr. person i et dobbelt/twin værelse: 499 EUR | Total: 998 EUR
Pris pr. person i et enkeltværelse: 849 EUR
Officielt turneringssæt er en obligatorisk tilføjelse for spillere.
Når du har gennemført spillerregistreringen, vil du modtage information om, hvordan du erhverver dit turneringssæt.
Dette sæt inkluderer NF Academy hjemme- og udekampskjorter, shorts og to par sokker, som vil blive leveret på din adresse.
Målmændene vil kun have én farve til turneringsdragten.
GRATIS UGE I CASCAIS MED VORES PARTNERKLUB
NF Academy har fornøjelsen af at annoncere, at U15-spillere og ældre, som har booket et Internationalt Program for sæsonen 24/25 og er medlemmer*, vil få muligheden for at deltage i en uge med intensive træningssessioner og sociale aktiviteter hos GDS Cascais Futebol SAD i Cascais, Portugal.
I løbet af denne uge vil spilleren blive evalueret af klubbens Performance-afdeling og træne med holdet i sin aldersgruppe. Dette tilbud inkluderer ikke flyrejser, indkvartering eller transport.
*Dette tilbud er udelukkende tilgængeligt for spillere med et NF-medlemskab.
Nogle deltagende nationer

OM TURNERINGEN
The Vildbjerg Cup is a fantastic event that offers all of the club’s youth players the chance to participate. The games will be played on 44 top-quality grass pitches around the Vildbjerg Sports and Culture Centre, creating a truly unique setting for the approximately 2,000 football matches over four days. This tournament offers a great opportunity for young players to develop, experience new cultures, and enjoy the sport in an incredible atmosphere and stunning surroundings.
For more details, you can visit their official website: https://www.vildbjerg-cup.dk/en/
BELIGGENHED








Vildbjerg er en lille by beliggende i den centrale del af Danmark, i regionen Vestjylland. Selvom den er lille, tilbyder området omkring Vildbjerg en blanding af landlige danske landskaber og nogle interessante attraktioner i nærheden. Det er et fredeligt sted, perfekt til at nyde den langsommere livsstil!
BELIGGENHED








Vildbjerg er en lille by beliggende i den centrale del af Danmark, i regionen Vestjylland. Selvom den er lille, tilbyder området omkring Vildbjerg en blanding af landlige danske landskaber og nogle interessante attraktioner i nærheden. Det er et fredeligt sted, perfekt til at nyde den langsommere livsstil!
VIDEOER
MERE INFORMATION
Vi sætter pris på at give gode råd inden bestilling af et program for at sikre den rette udfordring for alle vores deltagere. Den bedste måde at identificere, om dette program er det rigtige for dig, er at sende os en kort anmodning. Giv os kort information om klub, position, alder, niveau og mål som fodboldspiller, så følger vi dig op med råd.
Ikke sikker på, om du har niveauet til at deltage i dette program? Tøv ikke med at kontakte. Vi giver information om den næste tilgængelige lokale træningssession, hvor vi kan evaluere niveauet og give anbefalinger til programmet.
Program 2025 (6 dage / 5 nætter)
Tidsplanen vil være tilgængelig snart.
NF ACADEMY TRÆNERNE
NF Academy bruger dygtige og erfarne trænere med baggrund fra europæiske storklubber. Vi ønsker en profil med ambitiøse trænere med stor faglig vægt til vores projekter. Trænerne er omhyggeligt udvalgt blandt de ansøgninger, vi modtager, og vores eksisterende netværk.
Du kan se alle vores trænere her.

GONÇALO NUNES
CHEFTRÆNER OG NF ACADEMY DIRECTOR
NF Academy International Director Gonçalo Nunes har en imponerende 25 år lang baggrund i ungdomsfodbold. Han er en solid ressource for både NF Academy og spillerne i akademisystemet sammen med NF Academy Director João Plantier.
Gonçalo har hovedsageligt arbejdet som cheftræner, teknisk koordinator og teknisk direktør i løbet af hans 25 år i international fodbold. Han har UEFA-A-licens samt niveau 3 IPDJ som sportstræner og ser meget frem til at arbejde sammen med de talentfulde spillere fra NF Academy.
International Baggrund
Han har arbejdet under Carlos Queiroz og Manchester United fodboldskoleprojekt i 6 år. Gonçalo har også været knyttet til Sporting Clube de Portugal i 2 år, og de sidste 5 år har han været ansvarlig for det internationale felt for ungdomsfodbold i Sport Lisboa e Benfica. Der har han også været en spillerudviklerkoordinator i de sidste tre år.
I det sidste årti har han været involveret i adskillige internationale projekter og programmer på forskellige niveauer, hvor han har rejst verden rundt, samt koordineret og involveret med tusinder af spillere og trænere til programmer i Portugal.
Gonçalo udvælger trænerpersonalet til dette program. Du kan se alle vores trænere her.
REFERENCER
“Jeg deltog på NF Academy’s U13-hold. Det var super fedt! Vi spillede os i kvartfinalen, hvor vi tabte mod Sporting CP på straffe. Det er selvfølgelig surt at ryge ud på den måde, men hele opsætningen var fantastisk med nogle meget gode trænere!”
Niklas Haugland, Leeds U23 og Norges U17-landshold
”Jeg vil sige, at min tid hos NF Academy har været med til at fjerne det farlige, som nye situationer kan skabe, såsom at blive udtaget til landsholdet, skifte klub eller tage nye skridt som spiller. Deres programmer holder et højt sportsligt niveau med gode trænere, og der er spillere fra forskellige nationaliteter, der vil det samme som dig. Det får dig virkelig til at udvikle dig både personligt og som spiller.”
Oscar Fuglesang, Silkeborg og Danmarks U17-landshold
“João Plantier har spillet en vigtig rolle i min karriere af flere grunde. Han gav mig frihed og troede på mig. Vi havde et tæt forhold, og han holdt øje med mig hele vejen. João gav mig feedback om, hvad jeg skulle gøre for at forbedre mig under kampe, og sidst men ikke mindst var han meget god til konstant at give mig nye udfordringer.”
Zeca, kaptajn for FC København og Grækenlands landshold
“Jeg spillede sammen med gode spillere og trænede under meget kompetente trænere. Først og fremmest var det en super cool oplevelse, og jeg fik gode referencer på hvor de bedste hold i Europa ligger rent færdighedsmæssigt. Sådanne programmer er værdifulde, fordi de senere gør overgangen til nye teams og niveauer lettere.”
Kristian Arnstad, RSC Anderlecht og kaptajn for Norges U16-landshold
”Træningen er på et meget højt niveau, og der er øvelser, jeg aldrig har deltaget i før. Jeg har lært meget, som jeg tager med mig til min træning hjemme i Norge.”
Dylan Ryan Murugesapilla, Lillestrøm og kaptajn for Norge U15
”Mine drenge, født i 2004 og 2007, er virkeligt spændte på at deltage i IberCup Cascais. Ikke kun for at spille mod tophold, men også for at se, hvor deres nuværende niveau er, og for at træne og møde andre gode spillere fra hele Skandinavien. At have programmer som NF Academy er fantastisk. Når du træner med trænere på topniveau og andre spillere på samme alder, ser du virkelig hvor det internationale niveau ligger.”
Bjørn Helge Riise, tidligere Fulham og norsk landsholdsspiller
”Det var først efter vi kom hjem, at jeg så den virkeligt store udvikling i Kevin som fodboldspiller. Han spiller nu med en helt anden autoritet, og tager mange flere gode beslutninger når der spilles kamp. Årsagen til dette er værdifuld læring og gode trænere hos NF Academy. Én ting er sikkert og vidst: vi fortryder ikke et øjeblik at vi valgte et hold med den kompetence, som NF Academy har.”
Thomas Hansvoll, tidligere professionel bokser og norsk mester
”Opholdet hos NF Academy gav mig en smag på hverdagen som professionel. Meget kompetente trænere og gode spillere omkring mig. Dagene var gode, og jeg lærte meget. Det var efter dette ophold, at jeg turde besøge udenlandske klubber for at vise hvad jeg kan.”
Lucas Kåhed, IFK Gøteborg og Sverige U17
”Jeg er meget tilfreds med sidste års NF Academy-deltagelse i IberCup. Det var meget spændende og inspirerende at komme til at spille på et hold med så mange gode spillere fra Norge, Sverige og Danmark. Jeg blev motiveret til at give endnu mere efter at have spillet mod og set hvor gode modstandere fra lande som Portugal, Spanien og Mexico var. ”
Fredrik Oppegård, Vålerenga og Norge U17
“I påsken 2018 var jeg i Cascais, Portugal med NF Academy for at deltage i IberCup Cascais. Det var min første gang med NF Academy og det var en fantastisk oplevelse. Jeg fik meget ud fra turen. Træningen, kampe, trænere og spillere var en fantastisk blanding af både sjov og seriøs fodbold.”
Filip Mellbin, Danmark U16
KOMMENDE INTERNATIONALE TURNERINGER
Dato | Program | Land | Sted | Aldergruppe | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
17 - 21 apr 2025 | NF Selection Future Cup | Sverige | Gøteborg | 2008-2014 | |||
06 - 12 Jul 2025 | NF Selection Cup No.1 | Danmark | Frederikshavn | 2012-2013 | |||
29 Jul - 03 Aug 2025 | NF Selection Vildbjerg Cup | Danmark | Vildbjerg | 2012-2015 | |||
FIND DIN BEGIVENHED
- Vælg en mulighed - Du omdirigeres automatisk til din egen side efter eget valg -