NF QUALIFICATION CAMP

Vind et prøveophold hos Sporting CP, eller bliv udvalgt til vores stipendieprogram!

NF Qualification Camp Denmark

Den 21. – 23. august får mere end 100 spillere mulighed for at blive valgt som 1 ud af 8 spillere, der vinder et prøveophold med træning hos Sporting CPs akademi, og 1 ud af 2 pladser på NF Academy Scholarship. En talentspejder fra Sporting CP, vil sammen med NF Academys akademiansvarlige vælge 8 heldige vindere i Nyborg, hvor NF Qualification Camp Danmark finder sted.

Hvordan deltager man?

For at deltage i NF Qualification Camp skal du kvalificere dig gennem de camps, der kaldes NF International. NF International camps vil blive afholdt i forskellige byer i disse lande; Norge, Sverige, Danmark, Finland, Tyskland og Polen. Fra hver camp vil der blive udvalgt vindere, der repræsenterer aldersgrupperne 2007, 2006, 2005 og 2004.

Disse kaldes “Player of the camp” eller “Player of the age category” og går videretil NF Qualification Camp Nyborg, hvor alle lokale omkostninger dækkes for spillerne. Vi har også et begrænset antal pladser for spillere, der kan udvælges fra de andre NF Academy-programmer.

Kvalificerede spillere 2020

Nedenfor kan du se, hvilke spillere der blev valgt og kvalificeret til NF Qualification Camp 2020, og fra hvilke NF camps de har deltaget i.

  • Sakari Korri,Pallo-Iirot (2005)
    Sakari Korri,
    Pallo-Iirot (2005)
    Player of the age category

    NF International Turku
    20 – 22 Jul 2020

  • Veeti Kuukkanen,FC Inter Turku (2006)
    Veeti Kuukkanen,
    FC Inter Turku (2006)
    Player of the age category

    NF International Turku
    20 – 22 Jul 2020

  • Djoully Nzoko,FC Inter Turku (2007)
    Djoully Nzoko,
    FC Inter Turku (2007)
    Player of the age category

    NF International Turku
    20 – 22 Jul 2020

  • Pekko Suodenjoki,FC KTP (2004)
    Pekko Suodenjoki,
    FC KTP (2004)
    Player of the age category

    NF International Jyväskylä
    17 – 19 Jul 2020

  • Otto Hänninen,Jämsänkosken Ilves (2005)
    Otto Hänninen,
    Jämsänkosken Ilves (2005)
    Player of the age category

    NF International Jyväskylä
    17 – 19 Jul 2020

  • Michael Duka,Suolahden Urho (2006)
    Michael Duka,
    Suolahden Urho (2006)
    Player of the age category

    NF International Jyväskylä
    17 – 19 Jul 2020

  • Eemil Tanninen,Jippo (2007)
    Eemil Tanninen,
    Jippo (2007)
    Player of the age category

    NF International Jyväskylä
    17 – 19 Jul 2020

  • Max Minkkinen,FC Ilves (2004)
    Max Minkkinen,
    FC Ilves (2004)
    Player of the age category

    NF International Tampere
    13 – 15 Jul 2020

  • Viljami Veltti,Tampereen PV (2006)
    Viljami Veltti,
    Tampereen PV (2006)
    Player of the age category

    NF International Tampere
    13 – 15 Jul 2020

  • Miko Koivuniemi,HJS Akatemia (2007)
    Miko Koivuniemi,
    HJS Akatemia (2007)
    Player of the age category

    NF International Tampere
    13 – 15 Jul 2020

  • Jaakko Lakkamäki,ToVe (2004)
    Jaakko Lakkamäki,
    ToVe (2004)
    Player of the age category

    NF International Pori
    10 – 12 Jul 2020

  • Elias Stenberg,FC Bellevue (2005)
    Elias Stenberg,
    FC Bellevue (2005)
    Player of the age category

    NF International Pori
    10 – 12 Jul 2020

  • Joa Ingves,Kraft FF (2006)
    Joa Ingves,
    Kraft FF (2006)
    Player of the age category

    NF International Pori
    10 – 12 Jul 2020

  • Erno Paappanen,PKKU (2007)
    Erno Paappanen,
    PKKU (2007)
    Player of the age category

    NF International Pori
    10 – 12 Jul 2020

  • Noah Solheim,Dale IL (2004)
    Noah Solheim,
    Dale IL (2004)
    Player of the age category

    NF International Bergen
    10 – 12 Jul 2020

  • Mathias Sivertsen,Fyllingsdalen (2005)
    Mathias Sivertsen,
    Fyllingsdalen (2005)
    Player of the age category

    NF International Bergen
    10 – 12 Jul 2020

  • Nicolai Granheim,Sandane (2006)
    Nicolai Granheim,
    Sandane (2006)
    Player of the age category

    NF International Bergen
    10 – 12 Jul 2020

  • Jesper Ekrem,Fyllingsdalen (2007)
    Jesper Ekrem,
    Fyllingsdalen (2007)
    Player of the age category

    NF International Bergen
    10 – 12 Jul 2020

  • Petter Voll,Staal Jørpeland (2004)
    Petter Voll,
    Staal Jørpeland (2004)
    Player of the age category

    NF International Stavanger
    7 – 9 Jul 2020

  • Mathias Nesse,Sola FK (2005)
    Mathias Nesse,
    Sola FK (2005)
    Player of the age category

    NF International Stavanger
    7 – 9 Jul 2020

  • Erik Ingebrethsen,Madla IL (2007)
    Erik Ingebrethsen,
    Madla IL (2007)
    Player of the age category

    NF International Stavanger
    7 – 9 Jul 2020

  • Akusti Jalasvaara,Tervarit juniorit (2004)
    Akusti Jalasvaara,
    Tervarit juniorit (2004)
    Player of the age category

    NF International Oulu
    3 – 5 Jul 2020

  • Kasperi Asunmaa,Oulunsalon Pallo (2006)
    Kasperi Asunmaa,
    Oulunsalon Pallo (2006)
    Player of the age category

    NF International Oulu
    3 – 5 Jul 2020

  • Dennis Jakobsen,Junkeren IL (2004)
    Dennis Jakobsen,
    Junkeren IL (2004)
    Player of the age category

    NF International Bodø
    3 – 5 Jul 2020

  • Jacob-Leander,FK Bodø/Glimt (2005)
    Jacob-Leander,
    FK Bodø/Glimt (2005)
    Player of the age category

    NF International Bodø
    3 – 5 Jul 2020

  • Jakob Reinfjell,Mosjøen IL (2006)
    Jakob Reinfjell,
    Mosjøen IL (2006)
    Player of the age category

    NF International Bodø
    3 – 5 Jul 2020

  • Amir Ahmadi,FBK Karlstad (2004)
    Amir Ahmadi,
    FBK Karlstad (2004)
    Player of the age category

    NF International Karlstad
    3 – 5 Jul 2020

  • Benjamin Buisson,Degerfors IF Ungdom (2005)
    Benjamin Buisson,
    Degerfors IF Ungdom (2005)
    Player of the age category

    NF International Karlstad
    3 – 5 Jul 2020

  • Elias Karlsson,Vänersborgs IF (2006)
    Elias Karlsson,
    Vänersborgs IF (2006)
    Player of the age category

    NF International Karlstad
    3 – 5 Jul 2020

  • Samuel Agneblad,Norrstrands IF (2007)
    Samuel Agneblad,
    Norrstrands IF (2007)
    Player of the age category

    NF International Karlstad
    3 – 5 Jul 2020

  • Lars Jørundland,IL Express (2004)
    Lars Jørundland,
    IL Express (2004)
    Player of the age category

    NF International Arendal
    30 Jun – 2 Jul 2020

  • Tord Flolid,Sandnes Ulf (2005)
    Tord Flolid,
    Sandnes Ulf (2005)
    Player of the age category

    NF International Arendal
    30 Jun – 2 Jul 2020

  • Kevin Carlstedt,Tjøme IL (2007)
    Kevin Carlstedt,
    Tjøme IL (2007)
    Player of the age category

    NF International Arendal
    30 Jun – 2 Jul 2020

  • Viggo Mogren,Skyllbergs IK (2004)
    Viggo Mogren,
    Skyllbergs IK (2004)
    Player of the age category

    NF International Örebro
    29 Jun – 1 Jul 2020

  • Seif Al Hindi,Karlslund IF (2005)
    Seif Al Hindi,
    Karlslund IF (2005)
    Player of the age category

    NF International Örebro
    29 Jun – 1 Jul 2020

  • Buster Runheim,Örebro SK (2006)
    Buster Runheim,
    Örebro SK (2006)
    Player of the age category

    NF International Örebro
    29 Jun – 1 Jul 2020

  • Isak Persson,Örebro SK (2007)
    Isak Persson,
    Örebro SK (2007)
    Player of the age category

    NF International Örebro
    29 Jun – 1 Jul 2020

  • Emil Salmela,HJK Akatemia 06 (2006)
    Emil Salmela,
    HJK Akatemia 06 (2006)
    Player of the age category

    NF International Helsinki
    29 Jun – 1 Jul 2020

  • Emil Bakke,Sotra FK (2004)
    Emil Bakke,
    Sotra FK (2004)
    Player of the age category

    NF International Bergen
    26 – 28 Jun, 2020

  • Sindre Løseth,Loddefjord IL (2005)
    Sindre Løseth,
    Loddefjord IL (2005)
    Player of the age category

    NF International Bergen
    26 – 28 Jun, 2020

  • Vegard Frønsdal,Bønes IL (2006)
    Vegard Frønsdal,
    Bønes IL (2006)
    Player of the age category

    NF International Bergen
    26 – 28 Jun, 2020

  • Sondre Vindenes,Loddefjord IL (2007)
    Sondre Vindenes,
    Loddefjord IL (2007)
    Player of the age category

    NF International Bergen
    26 – 28 Jun, 2020

  • Krister Mekhal,Norrby IF (2005)
    Krister Mekhal,
    Norrby IF (2005)
    Player of the age category

    NF International Göteborg
    22 – 24 Jun, 2020

  • Adam Friman,GAIS Göteborg (2006)
    Adam Friman,
    GAIS Göteborg (2006)
    Player of the age category

    NF International Göteborg
    22 – 24 Jun, 2020

  • Charlie Malm,Örgryte IS (2007)
    Charlie Malm,
    Örgryte IS (2007)
    Player of the age category

    NF International Göteborg
    22 – 24 Jun, 2020

  • Bakar Ali,AFC Eskilstuna (2004)
    Bakar Ali,
    AFC Eskilstuna (2004)
    Player of the age category

    NF International Eskilstuna
    22 – 24 Jun, 2020

  • Erik Mattsson,BK Sport (2005)
    Erik Mattsson,
    BK Sport (2005)
    Player of the age category

    NF International Eskilstuna
    22 – 24 Jun, 2020

  • Sayed Artan,Triangel IK (2006)
    Sayed Artan,
    Triangel IK (2006)
    Player of the age category

    NF International Eskilstuna
    22 – 24 Jun, 2020

  • Sam Rosén,Nyköpings BIS (2007)
    Sam Rosén,
    Nyköpings BIS (2007)
    Player of the age category

    NF International Eskilstuna
    22 – 24 Jun, 2020

KOMMENDE NF INTERNATIONAL BEGIVENHEDER

Vi opdaterer løbende de kvalificerede spillere til NF Qualification camp Denmark her. Nedenfor finder du en oversigt over de begivenheder, hvor du kan kvalificere dig.

No Events

Her er oversigten over alle programmer

VEJEN TIL SPORTING 2019

Blertun Isufi, Noah Solheim, Sahle Wålberg, Alfredo Steiner, Ingvar Kolbjørnsen og Bashir Bashiir (spillere på billedet) blev sidste års vindere af prøveopholdet hosSporting CP. Efter dette prøveophold fyldt med træning er både Blerton Isufi og Bashir Bashiir blevet inviteret tilbage til at træne mere og til at spille turneringer. Alle spillere (med undtagelse af Ingvar Kolbjørnsen) er også blevet optaget på vores stipendieprogram, hvor vi i samarbejde med spillerne arbejder for at forberede dem til en professionel karriere.

Vi ser frem til at give 8 nye spillere de samme chancer for succes under NF Qualification Camp i 2020.

KVALIFICEREDE SPILLERE 2019

Nedenfor kan du se, hvilke spillere der blev valgt og kvalificeret til NF Qualification Camp 2019, og fra hvilke NF camps de har deltaget i.

NF International Göteborg 17 – 19 June

Alfredo Steiner 2006 (GAIS)
Alfredo Steiner 2006 (GAIS)
Fabian Andersson 2005 (Kungsbacka IF)
Fabian Andersson 2005 (Kungsbacka IF)
André Olindersson 2004 (Torslanda IK)
André Olindersson 2004 (Torslanda IK)

NF International Malmö 17 – 19 June

Bjorn Rosenlund 2006 (Kulladals FF)
Bjorn Rosenlund 2006 (Kulladals FF)
Alexi Hughes 2005 (Trelleborg FF)
Alexi Hughes 2005 (Trelleborg FF)
Christoffer Ekberg 2004 (Kvarnby IK)
Christoffer Ekberg 2004 (Kvarnby IK)

NF International Bergen 24 – 26 June

Yaya Yabets 2006 (Baune)
Yaya Yabets 2006 (Baune)
Tobias Sagstad 2005 (Marikollen)
Tobias Sagstad 2005 (Marikollen)
Petter Sorensen 2004 (Sotra Sportsklubb)
Petter Sorensen 2004 (Sotra Sportsklubb)

NF International Stavanger 28 – 30 June

Lucas Gilja 2006 (Dirdal IL)
Lucas Gilja 2006 (Dirdal IL)
Tord Flolid 2005 (Sandnes Ilf)
Tord Flolid 2005 (Sandnes Ilf)
Rolf Hesby 2004 (Viking)
Rolf Hesby 2004 (Viking)

NF International Tønsberg 5 – 7 July

Blerton Isufi, 2006 (Fredrikstad FK)
Blerton Isufi, 2006 (Fredrikstad FK)
Elias Engeseth, 2005 (Tønsberg FK)
Elias Engeseth, 2005 (Tønsberg FK)
Danilo dos Santos, 2004 (Sandefjord G16)
Danilo dos Santos, 2004 (Sandefjord G16)

NF International Esbjerg 25 – 27 July

Fahim Anwari, 2006 (Grindsted GIF)
Fahim Anwari, 2006 (Grindsted GIF)
Elias Andersen, 2005 (SGI/SSK)
Elias Andersen, 2005 (SGI/SSK)
Oskar Nielsen, 2004 (HFK)
Oskar Nielsen, 2004 (HFK)

NF International Odense 30 July – 1 August

Ebrahim Al-jaburi, 2006 (Odense Boldklub)
Ebrahim Al-jaburi, 2006 (Odense Boldklub)
Tobias Øland, 2005 (Brabrand IF)
Tobias Øland, 2005 (Brabrand IF)
Noah Lauritzen, 2004 (Vejle Boldklub)
Noah Lauritzen, 2004 (Vejle Boldklub)

NF International Oslo 5 – 7 August

Theodor Sørensen, 2006 (Lyn)
Theodor Sørensen, 2006 (Lyn)
Magnus Mehl, 2005 (Korsvoll IL)
Magnus Mehl, 2005 (Korsvoll IL)
Soran Ostadi, 2004 (Lørenskog IF)
Soran Ostadi, 2004 (Lørenskog IF)

NF International Alta 6 – 8 August

Jørgen Bull Kristensen, 2006 (Alta IF)
Jørgen Bull Kristensen, 2006 (Alta IF)
Magnus Laaksonen, 2005 (Alta)
Magnus Laaksonen, 2005 (Alta)
Håkon Tverfjeld, 2004 (Bossekop UL)
Håkon Tverfjeld, 2004 (Bossekop UL)

NF International Ålesund 9 – 11 August

Daniel Sætren, 2006 (Svelgen TIF)
Daniel Sætren, 2006 (Svelgen TIF)
Ferdinand Irving, 2005 (Rollon FK)
Ferdinand Irving, 2005 (Rollon FK)
Kristian Flovik, 2004 (Sportsklubben Herd)
Kristian Flovik, 2004 (Sportsklubben Herd)

NF International Bergen 9 – 11 August

Magnus Stenevik, 2006 (Søreide IL)
Magnus Stenevik, 2006 (Søreide IL)
Ingvar Kolbjornsen, 2005 (Loddefjord)
Ingvar Kolbjornsen, 2005 (Loddefjord)
Noah Solheim, 2004 (Dale IL)
Noah Solheim, 2004 (Dale IL)

NF International Kristiansand 12 – 14 August

Sebastian Fjellheim, 2006 (FK Donn)
Sebastian Fjellheim, 2006 (FK Donn)
Sebastian Olsrud, 2005 (Heggedal IL)
Sebastian Olsrud, 2005 (Heggedal IL)
Ole Mortensen-Brekke, 2004 (Grane)
Ole Mortensen-Brekke, 2004 (Grane)

NF International Haugesund 12 – 14 August

Hakon Eriksen, 2006 (Stegaberg IL)
Hakon Eriksen, 2006 (Stegaberg IL)
Téo Strand, 2005 (FK Vidar)
Téo Strand, 2005 (FK Vidar)
Christian Sveen, 2004 (Djerv 1919)
Christian Sveen, 2004 (Djerv 1919)

NF International Göteborg 12 – 14 August

Adam Friman, 2006 (Gais)
Adam Friman, 2006 (Gais)
Eddi Atic, 2005 (Gais)
Eddi Atic, 2005 (Gais)
Aulon Bitiqi, 2004 (IFK strömstad)
Aulon Bitiqi, 2004 (IFK strömstad)

NF International Tromsø 16 – 18 August

Hunor Bogdan, 2006 (Tromsø IL D)
Hunor Bogdan, 2006 (Tromsø IL D)
Odin Sørensen, 2005
(Lyngen/karnes)
Odin Sørensen, 2005 (Lyngen/karnes)
Eirik Valhovd, 2004 (Medkila IL)
Eirik Valhovd, 2004 (Medkila IL)

NF International Gjøvik 16 – 18 August

Simen Brenden, 2006 (Raufoss Fotball)
Simen Brenden, 2006 (Raufoss Fotball)
Andro Yonas, 2005 (Vind IL)
Andro Yonas, 2005 (Vind IL)
Harald Strandlie, 2004 (FK Gjøvik-Lyn)
Harald Strandlie, 2004 (FK Gjøvik-Lyn)

NF International Malmö 16 – 18 August

Elias Kadim, 2005 (Brøndby IF)
Elias Kadim, 2005 (Brøndby IF)
Bashir Bashiir, 2005 (Alvesta GIF)
Bashir Bashiir, 2005 (Alvesta GIF)
Edvin Wiik, 2004 (Lilla Torg FF)
Edvin Wiik, 2004 (Lilla Torg FF)

FIND DIT EVENT

- Vælg en mulighed - Du omdirigeres automatisk til din egen side efter eget valg -

Start typing and press Enter to search